Fordulatra számít az európai migrációs politikában az uniós szakértő

2025. március 28. 12:15

Mást akarnak a frontországok és a mást tranzitországok – mondta Kalas Vivien.

2025. március 28. 12:15
illegális bevándorlók az angol partoknál

Közös uniós visszaküldési rendszer létrehozására irányuló javaslatot terjesztett elő az Európai Bizottság március elején a migrációs helyzet hatékonyabb kezelése érdekében – ennek kapcsán kérdezte a hirado.hu Kalas Vivient, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferensét. 

Ahogy a portál írta, a visszaküldési arány jelenleg csupán 20 százalék körül van az Európai Unióban, 

ráadásul az EU területéről kiutasított személyek gyakran nem tesznek eleget a felszólításnak és eltűnnek a hatóságok szeme elől. 

Kalas Vivien szerint az úgynevezett frontországok, amelyek az Európai Unió külső határain helyezkednek el, értelemszerűen azt szeretnék, hogyha elvinnék tőlük a bevándorlókat, és segítenének menedékkérelmek elbírálásában. Ez azt jelenti, hogy inkább a kötelező kvótát támogatják. Ezzel szemben a tranzitországok – például Magyarország, Ausztria, Szlovákia, Csehország vagy Lengyelország – elvetik a kötelező kvóták bevezetését, mivel azt semmilyen szempontból nem tartják jó megoldásnak. Szerintük az illegális bevándorlókat az Unió határain kívül kell tartani. 

Ezt is ajánljuk a témában

Az uniós szakértő ugyanakkor úgy látja, hogy az Európai Tanács tavaly októberi ülését követően fordulat kezdődhet a blokk migrációs politikájában. 

Ezzel együtt egy súlyos problémára is felhívta a figyelmet: ha egy tagország kiutasít egy bevándorlót, de ő átmegy az Európai Unión belül egy másik országba, akkor elölről kell kezdeni az egész folyamatot. Mint mondta, ezzel a javaslattal az Európai Bizottság ezen is szeretne változtatni a kiutasítási határozatok kölcsönös elismerésével. 

Ez lehetővé tenné a tagállamoknak egy másik tagállam által hozott kiutasítási határozat végrehajtását anélkül, hogy új eljárást kellene indítaniuk. 

A javaslat egyik legfontosabb része, hogy visszaküldési központokat hoznának létre.

Kalas Vivien kifejtette, hogy ezek a központok bilaterális alapon működnének, így nem az Európai Unió és egy harmadik ország kötne megállapodást egymással, hanem az egyes tagországoknak kellene partnerországokat keresniük, amelynek területén felépítenek egy központot, ahova vissza tudják küldeni azokat a bevándorlókat, akik illegálisan tartózkodnak a területükön. 

„Úgy gondolom, hogy ez azt jelzi, hogy az Európai Bizottság már új eszközöket és lehetőségeket is figyelembe vesz azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehetne a migrációs problémát orvosolni” – mondta Kalas Vivien, aki szerint ugyanakkor még nagyon a folyamat elején tartunk. 

Nyitókép: illegális bevándorlók a brit partoknál, Dungeness-nél (Fotó: HENRY NICHOLLS / AFP)
 

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Upuaut
2025. március 28. 12:34
Inkább közös toloncegyezményen kéne gondolkodniuk, hogy a szülőhazájukba juttassák vissza a sáskákat. Alternatív megoldásként az EU-nak rá kéne tennie a kezét Antarktisz egy részére, hogy ott tárolják őket, amíg döntenek az ügyükben. De szigorúan vigyázva a pingvinekre.
survivor
2025. március 28. 12:27
Lófasz lesz itt, baby ! Migri +uki BE Angol+francia katona KI Lehet, h megérem az EU bomlását ?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!